Με το ένα πόδι στους «8» ο ΠΑΟΚ

Ο δικέφαλος του Βορρά κέρδισε 2-0 τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο και πήρε σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στην επομένη φάση του Κυπέλλου.

Ο αγωνιστικός χώρος του γηπέδου ήταν σε κακή κατάσταση μετά την έντονη βροχόπτωση των προηγούμενων ημερών. Αυτό επηρέασε στα μέγιστα τις προσπάθειες τον ποδοσφαιριστών. Το πρώτο ημίχρονο έληξε 0-0 αλλά στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο αποφασιστικά για να σκοράρει. Στο 77’ ο δικέφαλος σκόραρε με το Κίτσιου που εκμεταλλεύτηκε την ωραία μπαλιά του Λέοβατς  και έκανε το 1-0. Έξι λεπτά αργότερα, ο Μυστακίδης έκανε ωραία ατομική προσπάθεια, με τον Μύγα να τον ανατρέπει μέσα στην περιοχή και τον Νεοφυτιάδη να δίνει το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αθανασιάδης, που είχε να σκοράρει πολύ καιρό  διαμορφώνοντας στο 84ο λεπτό το τελικό 2-0 υπέρ του ΠΑΟΚ.

Παναιτωλικός (Γιάννης Μαντζουράκης): Κυριακίδης, Τσοκάνης, Χαντάκιας, Ροντρίγκες, Μύγας (87’ Μιχάι), Μάκος, Κουτρομάνος, Μάρκος Πάουλο (76’ Παπουτσογιαννόπουλος), Μουνιός, Ρότσα (71’ Κλέσιο), Μαρκόφσκι.

Στον πάγκο: Κολοβούρης, Βιέιρα, Βασιλούδης, Μάλης.

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Βαρέλα, Κρέσπο, Μαλεζάς, Κίτσιου, Λέοβατς, Σάκχοφ, Τσίμιροτ (89’ Κάνιας), Πέλκας (64’ Κάτσε), Μυστακίδης, Κουλούρης (46’ Αθανασιάδης).

Στον πάγκο: Σιαμπάνης, Περέιρα, Μπίσεσβαρ, Δημητριάδης.

Διαιτητής: Ιωάννης Νεοφυτιάδης (Κορίνθου)

Γήπεδο: Αγρινίου