Δημοσιεύθηκε : 16 Ιανουάριος 2017

Κάποτε θα έχανε...

Ένας αρκετά διαβασμένος ΠΑΟ, με «άσσο» του Πασκουάλ τον Γκάμπριελ και με «καυτό» Ρίβερς, κέρδισε τον προβληματικό και νευρικό-άστοχο ΟΣΦΠ με σκορ 67-77.

Περισσότερα...

Το… πρώτο της χρονιάς…

Με στόχο την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου, (7μ.μ. Novasports 2) Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός, δίνουν το τέταρτο εφετινό παιχνίδι και δεύτερο συνεχόμενο ντέρμπι (από τα τρία) του μήνα

Δημοσιεύθηκε : 14 Ιανουάριος 2017

Αυτοκράτορας… Κάμινγκς!

Σε ένα απίστευτο ντέρμπι με συνεχόμενες ανατροπές, ο Άρης επικράτησε της ΑΕΚ με 77 – 76 και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας. Ο MVP Κάμινκς …σκότωσε τον Δικέφαλο με δικό του καλάθι 2’’ πριν τη λήξη του αγώνα.

Oι γηπεδούχοι έκαναν ονειρικό ξεκίνημα με ανεπανάληπτη ευστοχία έξω από τη γραμμή των 6,75. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου είχαν 4/4 τρίποντα. Από την άλλη πλευρά, ο Ελονού να έχανε μόνος του κάτω από το καλάθι για την ΑΕΚ, η οποία προσπάθησε να κρατήσει τη διαφορά σε λογικά πλαίσια, κυρίως  χάρη σε ατομικές προσπάθειες του Βασιλειάδη και του Ντίξον. Η περίοδος έληξε με τον Άρη να βρίσκεται στο +9 (26 – 17).

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ντίξον αποφάσισε να πάρει το παιχνίδι πάνω του, για πρώτη φορά φέτος σε ένα τόσο κρίσιμο ματς. Ο Αμερικανός με συνεχόμενα εύστοχα σουτ βοήθησε την ΑΕΚ να φτάσει μέχρι και στον πόντο τη διαφορά (40 – 39), σκοράροντας διαδοχικά τρίποντα. Κάπου εκεί όμως …απαντούσε ο Κάμινγκς που δεν επέτρεψε να γίνει η ολική ανατροπή. Στο τέλος του ημιχρόνου, το σκορ ήταν 46 – 44.

Δημοσιεύθηκε : 07 Ιανουάριος 2017

Τρί-ΚΑΛΟ μπάσκετ στα Τρίκαλα

Τα Τρίκαλα επικράτησαν 74-67 του Κολοσσού Ρόδου και ξεκίνησαν με ιδανικό τρόπο τις υποχρεώσεις τους στην Basket League για το 2017.

Δημοσιεύθηκε : 11 Ιανουάριος 2017

Ρέντικ ο πολυτιμότερος της Α1

Ο Γιοβόντε Ρέντικ αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης (MVP) του πρώτου γύρου της κανονικής περιόδου της Α1 μπάσκετ των ανδρών.

Δημοσιεύθηκε : 10 Ιανουάριος 2017

Τα στιγμιότυπα του αγώνα Κύμη - Ολυμπιακός

Παρακολουθήστε τα καλύτερα στιγμιότυπα από την εκτός έδρας νίκη του Ολυμπιακού με σκορ 90-72 επί της Κύμης στη Χαλκίδα, με την οποία οι ερυθρόλευκοι του Γιάννη Σφαιρόπουλου ολοκλήρωσαν αήττητοι των πρώτο γύρο της φετινής Basket League...

Το ξέσπασμα της «Βασίλισσας»

Η ΑΕΚ έκανε περίπατο και διέλυσε τον Άρη με σκορ 81-61, έπειτα από τρεις σερί ήττες. Σημαντική τόνωση ψυχολογίας ενόψει του ημιτελικού Κυπέλλου Ελλάδος την επόμενη βδομάδα.